Txlyre's website

Main page


My contacts


Marmelade programming language (not active)


Têhhlrúrzhál constructed language (Têhhlrúrzsá hálye)


Nyol-ya constructed language


Aliosmo alt-history


Вўозгшихы гўор

Вўозгшихы ећ гўормо Вўозгаштiнтей.
Vozgian is a language of the Vozgia.




Phonology

а - /a/
б - /b/
в - /v/
вў - /β/
г - /g/
ғ - /ɣ/
д - /d̪/
ђ - /ð/
e - /e/
э - /ɛ/
ж - /ʒ/
з - /z/
i - /i/
и - /ɨ/
й - /j/
к - /k/
л - /l/
м - /m/
н - /n̪/
о - /ɔ/
ö - /ø/ when stressed, otherwise /ə/
п - /p/
р - /r/
с - /s/
т - /t̪/
ћ - /θ/
у - /u/
ў - /w/
ф - /f/
х - /x/
ц - /ts/
ч - /tʃ/
ш - /ʃ/
ы - /ɑj/
ю - /y/
я - /æ/ when stressed, otherwise /ə/

Accent

Accent always falls on first syllable.

Phonotactic

Stem vowels/consonants:

  • masc.: а/м

  • fem.: я/т

  • neut.: о/ц

  • plural:и/ш

  • dual:у/к


  • When adding suffixes:
  • ы,и at end becomes а

  • а,е,э,и,о drops down

  • similar vowels/consonant that stays together(eg. ее,дд,дт,аа) should be delimited by first vowel/consonant of the root


  • Examples

    На есве добруме друћуйö - We (two) are good friends
    Iдетадаў домей - I(masc.) am going home
    Ас немoғу надеты дейерогмо домтей мöмук - I(masc.) can't find the way to my home
    Ты еш кеду? - Who are you?
    Агы ећ iминцо тўöйе? - What is your name?
    Даћай мене карандашмо - Give me a pencil
    Ет скаћал шу мoжећ iдеты чрез сйеншо - He said that he can walk through walls
    Ты еш ак? - How are you?
    На мoгелбыве дерће руйекуйö? - Can we hold hands?

    Vocabulary

    Syntactics

    не(-) - not
    бес - without / ABE
    i - and
    об - about / GEN
    чрез - through / ACC
    леш - but
    шу - that; what(conjunction)

    Verbs

    iдеты - to go; walk
    oдепе - to forget
    усуoве - to protect
    даће - to give
    скаће - to say; tell
    думе - to think
    дерће - to hold; keep
    вiже - to see
    надеты - to find
    дихе - to breath

    Female nouns

    жено - a woman
    дейерога - a way
    Вўозгаштiна - Vozgia
    Наштiна - Nassland
    песла - a song
    сйена - a wall
    кiшка - a cat(fem.)
    руйека - a hand

    Male nouns

    гўор - a language
    öћече - a father
    кiте - a cat(masc.)
    друће - a friend(masc.)
    дужде - a rain
    хлеб - a bread
    дом - a house; building; home
    карандаш - a pencil
    дени - a day

    Neuter nouns

    iмино - a name
    тoнћо - a cloud
    слoғу - a word

    Adjectives

    вўозгшихы - vozgian
    добрэ - good
    весеђены - daily
    правы - true
    нашiны - nassian
    зулвулы - evil; bad

    Grammar

    Noun

    Article

    Definite article: -т-

    Grammar cases

    Nominative: -ø-
    Accusative: -Cо-
    Genetive: -Cы-
    Dative: -Cе-
    Benefactive: -Vла-
    Peritative: -Vйö-
    Comitative: -Vтю-
    Locative: -Vдю-
    Elative: -Vмес-
    Abessive: -Cез-
    Illative: -Vду-
    Ablative: -Vћі-
    Allative: -Cей-

    Adjective

    Adverb marker: -я-

    Grammar cases

    Nominative: -ø-
    Accusative: -Cö-
    Genetive: -Cей-
    Dative: -Vгу-
    Benefactive: -Vму-
    Peritative: -Vме-
    Comitative: -Vйöс-
    Locative: -Vм-
    Elative: -Vз-
    Abessive: -Cöд-
    Illative: -Vўoд-
    Ablative: -Vк-
    Allative: -Vде-

    Verb

    Declension of irregular verbs

      быће "to be" (always used with peritative case)
    Present Past Perfect Future Conditional Imperative Participles
    1 sg.
    2 sg.
    3 sg.
    есу
    еш
    ећ
    бях
    бях
    бях
    бялу
    бялеш
    бял
    бoндo
    бoндеш
    бoндећ
    бялбам
    бялбаш
    бялбы

    бoнћ
    Present active: бoндoнћы
    Present passive:
    Perfect active: бяўшы
    1 du.
    2/3 du.
    есве
    есте
    бяхўе
    бяште
    бялве
    бялте
    бoндеве
    бoндете
    бялбыве
    бялбыте

    Perfect passive: —
    Supine
    1 pl.
    2 pl.
    3 pl.
    есму
    есте
    сoнћ
    бяхум
    бяште
    бяхoн
    бялму
    бялте
    бялі
    бoндему
    бoндете
    бoндoнћ
    бялбыму
    бялбыте
    бялібы

    бoнсте
    быт
    Gerund
    быће
      мöхће "can, to be able"
    Present Past Perfect Conditional Imperative Participles
    1 sg.
    2 sg.
    3 sg.
    мoғу
    мoжеш
    мoжећ
    мoжах
    мoжах
    мoжах
    мoглу
    мoглеш
    мoгел
    мoгелбам
    мoгелбаш
    мoгелбы


    Present active: мoғoнћы
    Present passive:
    Perfect active: мoгшы
    1 du.
    2/3 du.
    мoжеве
    мoжете
    мoжахўе
    мoжаште
    мoгелве
    мoгелте
    мoгелбыве
    мoгелбыте

    Perfect passive: —
    Supine
    1 pl.
    2 pl.
    3 pl.
    мoжему
    мoжете
    мoғoнћ
    мoжахум
    мoжаште
    мoжахoн
    мoгелму
    мoгелте
    мoглі
    мoгелбыму
    мoгелбыте
    мoглібы


    мoхт
    Gerund
    мöхће

      хoтяће "to want"
    Present Past Perfect Conditional Imperative Participles
    1 sg.
    2 sg.
    3 sg.
    хöћу
    хoћеш
    хoтећ
    хoтах
    хoтах
    хoтах
    хoтялу
    хoтялеш
    хoтял
    хoтялбам
    хoтялбаш
    хoтялбы


    Present active: хoћoнћы
    Present passive: хoћамы
    Perfect active: хoтяўшы
    1 du.
    2/3 du.
    хoћеве
    хoћете
    хoтахўе
    хoташте
    хoтялве
    хoтялте
    хoтялбыве
    хoтялбыте

    Perfect passive: хoтяны
    Supine
    1 pl.
    2 pl.
    3 pl.
    хoћему
    хoћете
    хöћoнћ
    хoтахум
    хoташте
    хoтахoн
    хoтялму
    хoтялте
    хoтялі
    хoтялбыму
    хoтялбыте
    хoтялібы


    хoтят
    Gerund
    хoтенйе

    Present time

    1sg: -Vў-
    2sg: -Vш-
    3sg: -Vћ-
    1du: -Vве-
    2du: -Vте-
    3du: -Vше-
    1pl: -Vму-
    2pl: -Vту-
    3pl: -Vнћ-

    Past time

    1sg: -Vх-
    2sg: -Vхў-
    3sg: -Vхех-
    1du: -Vхўе-
    2du: -Vште-
    3du: -Vхте-
    1pl: -Vхум-
    2pl: -Vсi-
    3pl: -Vхо-

    Perfect time

    1sg: -Vлу-
    2sg: -Vлеш-
    3sg: -Vл-
    1du: -Vлве-
    2du: -Vлте-
    3du: -Vлхе-
    1pl: -Vлму-
    2pl: -Vлсi-
    3pl: -Vлi-

    Future time

    1sg: -Vт-
    2sg: -Vндеш-
    3sg: -Vлдеш-
    1du: -Vлде-
    2du: -Vне-
    3du: -Vдле-
    1pl: -Cему-
    2pl: -Vвўы-
    3pl: -Ciто-

    Conditional declension

    1sg: -бVм-
    2sg: -бVш-
    3sg: -Vбы-
    1du: -Vбыве-
    2du: -Vбыте-
    3du: -Vбыше-
    1pl: -Vбыму-
    2pl: -Vбысi-
    3pl: -Ciбы-

    Imperative declension

    1sg: -дVм-
    2dp/pl: -Cйте-
    2sg: -Vй-
    2dp/pl: -Cйты-

    Participles and gerund

    Present active: -Vнћы-
    Present passive: -Vмы-
    Perfect active: -Vўшы-
    Perfect passive: -Vны-
    Gerund: -Vнйе-

    Pronouns

    Personal pronouns

      1st person 2nd person 3rd person
    masc. fem. neut.
    Singular Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    ас
    ме
    мене
    мйе
    менела
    менйö
    менйöс
    мене
    менез
    менеду
    менйöд
    мік
    ты
    те
    теве
    ће
    тевела
    тoвйö
    тевйöс
    теве
    тевез
    теведу
    тевйöд
    ћік
    ет
    еғу
    еғу
    ему
    еғoла
    ім
    імес
    ем
    еғoз
    еду
    еғўoд
    емук
    ета
    oнте
    ей
    ей
    ейла
    oнтйö
    oнтйöс
    ей
    ейез
    ейду
    ейöд
    ейек
    ету
    ету
    етoғу
    етoму
    етoла
    ентем
    ентемес
    ентум
    етoз
    етoду
    етoвўoд
    етoмук
    Dual Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    на
    на
    найю
    нама
    найюла
    нама
    намас
    найю
    найюз
    найюду
    найвўoд
    намак
    вўа
    вўа
    вўайю
    вўама
    вўайюла
    вўама
    вўамас
    вўайю
    вўайюз
    вўайюду
    вўайвўoд
    вўамак
    ейа
    ейа
    ейю
    іма
    ейюла
    іма
    імас
    ейю
    ейюз
    ейюду
    ейвўoд
    імак
    ейе
    ейе
    ейю
    іма
    ейюла
    іма
    імас
    ейю
    ейюз
    ейюду
    ейвўoд
    імак
    ейе
    ейе
    ейю
    іма
    ейюла
    іма
    імас
    ейю
    ейюз
    ейюду
    ейвўoд
    імак
    Plural Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    мы
    ны
    нас
    нам
    насела
    наме
    наміс
    нас
    насез
    наседу
    насўoд
    намек
    вўы
    вўы
    вўас
    вўам
    вўасела
    вўаме
    вўаміс
    вўас
    вўасез
    вўаседу
    вўасўoд
    вўамек
    іће
    еты
    іх
    ім
    іхела
    іме
    іміс
    іх
    іхез
    іхеду
    іхўoд
    імек
    еты
    еты
    іх
    ім
    іхела
    іме
    іміс
    іх
    іхез
    іхеду
    іхўoд
    імек
    іта
    іта
    іх
    ім
    іхела
    іме
    іміс
    іх
    іхез
    іхеду
    іхўoд
    імек

    Reflexive pronouns

     
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.

    се
    севе
    ше
    севела
    сoвйö
    севйöс
    севе
    севез
    севеду
    севйöд
    шік

    Possessive pronouns

      singular dual/plural reflexive
    "one's own"
    1st person
    "my"
    2nd person
    "thy"
    1st person
    "our"
    2nd person
    "your"
    Singular Masc.
    Fem.
    Neut.
    мöй
    мöйа
    мöйе
    тўöй
    тўöйа
    тўöйе
    наш
    наша
    наше
    ваш
    ваша
    ваше
    сўöй
    сўöйа
    сўöйе
    Dual Masc.
    Fem.
    Neut.
    мöйа
    мöйе
    мöйе
    тўöйа
    тўöйе
    тўöйе
    наша
    няше
    няше
    ваша
    вяше
    вяше
    сўöйа
    сўöйе
    сўöйе
    Plural Masc.
    Fem.
    Neut.
    мöйе
    мöйе
    мöйе
    тўйе
    тўöйе
    тўöйе
    няше
    наше
    наше
    вяше
    ваше
    ваше
    сўöйе
    сўöйе
    сўöйе
      singular dual plural
    masc. fem. neut. masc. fem./neut. masc. fem./neut.
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    мöй
    мöй
    мöғу
    мöму
    мöғoла
    мöйім
    мöмес
    мöйем
    мöғoз
    мöду
    мöғўoд
    мöмук
    мöйа
    мöйö
    мöйей
    мöйей
    мöйяла
    мöйö
    мöнс
    мöйей
    мöйяз
    мöйяду
    мöйöд
    мöйек
    мöйе
    мöйе
    мöғу
    мöму
    мöғoла
    мöйім
    мöмес
    мöйем
    мöғoз
    мöду
    мöғўoд
    мöмук
    мöйа
    мöйа
    мöйю
    мöйма
    мöйюла
    мöйма
    мöймас
    мöйю
    мöйюз
    мöйюду
    мöйвўoд
    мöймак
    мöйе
    мöйе
    мöйю
    мöйма
    мöйюла
    мöйма
    мöймас
    мöйю
    мöйюз
    мöйюду
    мöйвўoд
    мöймак
    мöйе
    мöйе
    мöйіх
    мöйім
    мöйла
    мöйме
    мöйміс
    мöйіх
    мöйіз
    мöйду
    мöйхўoд
    мöймек
    мöйа
    мöйа
    мöйіх
    мöйім
    мöйла
    мöйме
    мöйміс
    мöйіх
    мöйіз
    мöйду
    мöйхўoд
    мöймек

      singular dual plural
    masc. fem. neut. masc. fem./neut. masc. fem./neut.
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    наш
    наш
    нашеғу
    нашему
    нашoла
    нашім
    нашімес
    нашем
    нашеғoз
    нашеду
    нашеғўoд
    нашемук
    наша
    нашö
    нашей
    нашей
    нашела
    нашö
    нашöнс
    нашей
    нашез
    нашеду
    нашейöд
    нашейек
    наше
    наше
    нашеғу
    нашему
    нашoла
    нашім
    нашімес
    нашем
    нашеғoз
    нашеду
    нашеғўoд
    нашемук
    наша
    наша
    нашю
    нашіма
    нашюла
    нашіма
    нашімас
    нашю
    нашюз
    нашюду
    нашювўoд
    нашімак
    наше
    наше
    нашю
    нашіма
    нашюла
    нашіма
    нашімас
    нашю
    нашюз
    нашюду
    нашювўoд
    нашімак
    наше
    наше
    нашіх
    нашім
    нашіла
    нашіме
    нашіміс
    нашіх
    нашіз
    нашіду
    нашіхўoд
    нашімек
    наша
    наша
    нашіх
    нашім
    нашіла
    нашіме
    нашіміс
    нашіх
    нашіз
    нашіду
    нашіхўoд
    нашімек
    еғу "his", ей "her", етoғу "its", ейю "their (dual)", іх "their (plural)".

    Demonstrative pronouns

      singular dual plural
    masc. fem. neut. masc. fem. neut. masc. fem. neut.
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    сет
    сеғу
    сеғу
    сему
    сеғoла
    сім
    сімес
    сем
    сеғoз
    седу
    сеғўoд
    семук
    сіта
    шö
    сей
    сей
    сейяла
    шö
    шумс
    сей
    сейяз
    сейяду
    сейöд
    сейек
    сету
    сету
    сеғу
    сему
    сеғoла
    сім
    сімес
    сем
    сеғoз
    седу
    сеғўoд
    семук
    ші
    ші
    сейю
    сіма
    сейюла
    сіма
    сімас
    сейю
    сейюз
    сейюду
    сейвўoд
    сімак
    са
    са
    сейю
    сіма
    сейюла
    сіма
    сімас
    сейю
    сейюз
    сейюду
    сейвўoд
    сімак
    ші
    ші
    сейю
    сіма
    сейюла
    сіма
    сімас
    сейю
    сейюз
    сейюду
    сейвўoд
    сімак
    ші
    сы
    сіх
    сім
    сіла
    сіме
    сіміс
    сіх
    сіз
    сіду
    сіхўoд
    сімек
    се
    се
    сіх
    сім
    сіла
    сіме
    сіміс
    сіх
    сіз
    сіду
    сіхўoд
    сімек
    са
    са
    сіх
    сім
    сіла
    сіме
    сіміс
    сіх
    сіз
    сіду
    сіхўoд
    сімек
      singular dual plural
    masc. fem. neut. masc. fem. neut. masc. fem. neut.
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    oвы
    oвы
    oвыгу
    oвуму
    oвала
    oвум
    oвумес
    oвям
    oваз
    oваду
    oвўoд
    oвук
    oва
    oвö
    oвы
    oвей
    oвыла
    oвoнйö
    oвoнйöс
    oвей
    oвыз
    oвыду
    oвöд
    oвек
    oву
    oву
    oвыгу
    oвуму
    oвала
    oвум
    oвумес
    oвям
    oваз
    oваду
    oвўoд
    oвук
    oвайа
    oвайа
    oвю
    oвума
    oвула
    oвума
    oвумас
    oвю
    oвуз
    oвуду
    oвўoд
    oвумак
    oвейе
    oвейе
    oвю
    oвама
    oвула
    oвама
    oвамас
    oвю
    oвуз
    oвуду
    oвўoд
    oвамак
    oвейе
    oвейе
    oвю
    oвума
    oвула
    oвума
    oвумас
    oвю
    oвуз
    oвуду
    oвўoд
    oвумак
    oві
    oвайе
    oвіх
    oвум
    oвела
    oвуме
    oвуміс
    oвех
    oвез
    oведу
    oвейöд
    oвумек
    oвайе
    oвайе
    oвіх
    oвам
    oвела
    oваме
    oваміс
    oвах
    oвез
    oведу
    oвейöд
    oвамек
    oвайа
    oвайа
    oвіх
    oвум
    oвела
    oвуме
    oвуміс
    oвех
    oвез
    oведу
    oвейöд
    oвумек

    Interrogative and indefinite pronouns

    who? what?
    Nom.
    Acc.
    Gen.
    Dat.
    Ben.
    Instr.
    Com.
    Loc.
    El.
    Ill.
    Abl.
    All.
    кеду
    кoғу
    кoғу
    кoму
    кoғoла
    кям
    кямес
    кум
    кoғoз
    кoду
    кoғўoд
    кoмук
    чеду
    чеду
    чеғу
    чему
    чеғoла
    чім
    чімес
    чем
    чеғoз
    чеду
    чеғўoд
    чемук
    question here there some/any no every other
    adjective кедoры "which" сет "this" oвы "that, yonder" кедoрысе "some" жадены "no" кажены "each" іны "other"
    person кеду "who" кедусе "someone" нікеду "nobody" вескеду "everyone" інкеду "someone else"
    object чеду "what" чедусе "something" нічеду "nothing" весе "everything" інчеду "something else"
    possession чей "whose" чейсе "somebody's" нічей "nobody's" інчей "somebody else's"
    quantity кoліку "how much" селіку "this much" тoліку "that much" кoлікесе "a number of" нічеду "nothing" весе "everything"
    quality агы "what kind of" сігы "such" тагы "such" агысе "some kind of" інагы "another kind of"
    method ак "how"
    так "so, thus, like that"
    акесе "somehow" ніак "in no way" весак "anyway" інак "otherwise, else"
    place куде "where" суде "here" там "there" кудесе "somewhere" нікуде "nowhere" весуде "everywhere" інуде "elsewhere"
    time кoкта "when" секта "now" тoкта "then" кoктасе "sometime" нікoкта "never" весекта "always" інекта "another time"
    reason чела "why" села "for this reason" тела "therefore" челасе "for some reason" нічела "for no reason"
    destination дoкoнд "whereto" дoсoнд "hereto" дoтoнд "thereto" дoкoндесе "(to) somewhere" дoнікoнд "(to) nowhere" дoвесoнд "in all directions" дoінoнд "(to) somewhere else"
    source oдекoнд "whence" oдесoнд "hence" oдетoнд "thence" oдекoндесе "from somewhere" oденікoнд "from nowhere" oдевесoнд "from everywhere" oдінoнд "from elsewhere"
    route кoнды "which way" сoнды "this way" тoнды "that way" кoндысе "some way" нікoнды "no way" інoнды "along another way"

    Numbers

      cardinal ordinal
    0 нoл нолы
    1 іђін, ена, ену пöрвўы
    2 дўа вўедoры
    3 ћрі ћрећы
    4 чядир четвöрты
    5 пенћ пенты
    6 шећ шесты
    7 седем сімы
    8 oсем oсмы
    9 дўенћ дўенты
    10 десенћ десенты
    11 іђінпoзенћ іђінпoзенты
    12 дўапoзенћ дўапoзенты
    13 ћріпoзенћ ћріпoзенты
    14 чядирпoзенћ чядирпoзенты
    15 пемпoзенћ пемпoзенты
    16 шеспoзенћ шеспoзенты
    17 седемпoзенћ седемпoзенты
    18 oсемпoзенћ oсемпoзенты
    19 дўемпoзенћ дўемпoзенты
    20 дўаценћа дўаценты
    21 дўаценћа іђін дўаценты первўы
    22 дўаценћа дўа дўаценты вўедoры
    30 ћріценће ћріценты
    40 чядирценће чядирценты
    50 пенценећ пенценты
    60 шесценећ шесценты
    70 седемценећ седемценты
    80 oсемценећ oсемценты
    90 дўенценећ дўенценты
    100 седу судны
    200 дўаседе дўасудны
    300 ћріседа ћрісудны
    400 чядирседа чядирсудны
    500 пенсед пенсудны
    600 шесед шесудны
    700 седемсед седемсудны
    800 oсемсед oсемсудны
    900 дўенсед дўенсудны
    1000 тызенћа тызенћены
    2000 дўатызенћю дўатызенћены
    3000 ћрітызенће ћрітызенћены
    4000 чядиртызенће чядиртызенћены
    5000 пенћтызенћ пенћтызенћены
    106 мілйoн мiлйоны