Txlyre's website

Main page


My contacts


Marmelade programming language (not active)


Têhhlrúrzhál constructed language (Têhhlrúrzsá hálye)


Nyol-ya constructed language


Aliosmo alt-history


Nassian | Nasika

Nassian language

A language of the Nassland.
Nasika ese enessükü Nasinö.

Nassland




Kolsikuissuka | Phonology

Vowels

a [a] - as English "cup" but more open
aa [aː] - as English "rather", long
ä [æ] - as English "bad"
ää [æː] - long version of ä
á [aːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
a̋ [æːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
à [aːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
ȁ [æːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
e [e] - as English "den"
ee [eː] - as English "hair"
ë [ɑ] - open mouth to say "e" but say "a" or "o", similar to Estonian "õ"
ëë [ɑː] - long version of ë
é [eːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
e̋ [ɑːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
è [eːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
ȅ [ɑːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
i [i] - as English "kiss"
ii [iː] - as English "pea"
í [iːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
ì [iːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
o [o] - as English "long"
oo [oː] - as English "law"
ö [œ] - similar to German "ö", open mouth to say "o" but say "e"
öö [œː] - long version of ö
ó [oːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
ő [œːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
ò [oːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
ȍ [œːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
u [u] - as English "put"
uu [uː] - as English "mood"
ü [ʏ] - similar to German "ü", open mouth to say "u" but say "e"
üü [ʏː] - long version of ü
ú [uːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
ű [ʏːˑ] - semi-overlong vowel; consists of two vowels following without brake, long and short
ù [uːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long
ȕ [ʏːː] - overlong vowel; consists of two vowels following without brake, both long

Consonants

k [k] - as English "c" in "cat"
kk [kː] - long consonant (geminate) "k"
l [l] - as English "l" in "let", little bit softer
m [m] - as English "m"
n [n] - as English "n"
p [p] - as English"p", but not aspired
pp [pː] - long consonant (geminate) "p"
r [r] - trilling, as Scottish "r"
s [s] - as English "s"
ss [sː] - just long hissing "s"
t [t] - as English "t", but not aspired
tt [tː] - long consonant (geminate) "t"
c [θ] - as English "th" in "thin"
v [v] - as English "v" in "very"
cc [θː] - long consonant (geminate) "c"

Accent/stress

The language has basic accent on first syllable.
Composed words, containing second root of stem, preposition and/or emphatic article, had secondary accent. This accent is located on sufixes or second roots, but not on prepositions.

Plemelä Nasikö | Examples

Kootim äätitu - I want to eat
Itim - I'm going
Pessekötäsekkö - Without this cat
Nemää iti - I'm not going
Neeuumim otitu tisëki - I can't take the book
Neepänätisom - I didn't understand
Uurönisom tisëki mene - I dropped my book
Eses kö? - Who are you?
Ese ce imeni pas? - What is you name?
Taatisom em kötä - I gived him a cat
Uumim kaliititu Ankoolu enessükü - I can speak English
Saanotiso ces uumi ititu cer sene - He said that he can walk through walls
Taalitisom teppä tisëki - I presented you a book
Eses akaa? - How are you?
Uumiti kaliititu essä enessükü ina sie emeti söilü növu - To speak another language is to acquire a new soul
Sapilisom co puso unu tisëkäätom - I forgot what was in that book
Nimatis cum? - What are you doing?
Toomüsu ese pälikë - This house is white
Epeetim kütoomüü - I'm driving home
Vësim oplöki - I see a cloud
Kämö puutasa iti? - Where is going this road?
Oi, pösele, slusaanaa tlonuutisom te rökümi mene - Oh, sorry, i accidentally touched you by my horns
Te̋ uititu söörisaa - Let he will go straighter
Saakim ces mlatë selolekäsì ustäätite teesuma tiilukümä - These two young people are sure to be very good friends
Siitim Tolëkii Sevärikätii - I live in Russian Federation
Sovëtisa Sëpiikata - Soviet Union
Nasina osiöniso Sovëtiso Sëpiikatö - Nassland was a part of Soviet Union

Plesetekem

Plesetekem esene tenü takii:
Poplotnoos sneköösü otikaati lüku,
Klökesine dervö siesnii it sukii,
It tääplu ssälu ese ssämu it lukaalnu.
It lekosi seepë tilisi tälo,
It nemää uusnati toomä seepë,
It pääslütu ces sapilisos us,
Kaaknövu sumäänitem pääsis.

Rakeena enessüka ese teesë nimati!
Neekö läälatine ces reekaniti enessüke ese kiötitönaa, at so ese neepalato.

Ela ese körtu it nöpu,
It lëss niilitelatula ese ikiinaku.
Niipoesa ese söilü it innotem,
Pör seccä ese släätum otäätem.

Sololaru | Vocabulary

Syntactics

ni - no
essä - still; yet; another; even; more
sie - means; imply
tääk - yes
tlää - damn
pösele - sorry
këlee - please
mössälen - thanks
oi - oops
lëss - only; but
tőise - otherwise
laas - whether; really
kertési Шз - hello; greetings
änäeettinö - goodbye
ci - if
te̋ - let, use with supine
essi - than
us - already
at - but
it - and
une - into / DAT
unu - in / LOC
ces - that (conj.)
usse - up / DAT
pesse - without / GEN
cer - through / ACC
kü - towards, to / DAT
su - with / INS
so - instead of / GEN
pör - for / GEN
isse - about / INS
kaak - as / ACC
o - near, by, at / LOC
otu - from / ABL
ple - before, by / INS
po - to under / DAT; under, below / LOC



Masculine nouns

otu - a father
pesu- a dog(masc.)
kötu - a cat(masc.)
ulku - a wolf(masc.)
pisanu - a text
kortu - a city
toomu - a house; home
plepu - a bread
ssälu - a wind
sololaru - a dictionary; vocabulary
seloleku - a human; man
miru - a world
tenu - a day
sainiiku - a teapot
caiku - a tea
sneku - a snow
veetteumu - a plane; butterfly
röku - a horn
lüku - a meadow; grassland
tiiluku - a friend(masc.)
kolsikosetu - a alphabet
Äseteku - Estonia
puppäku - a inhabitant
citu - a flag
pirseenku - an accent; stress



Feminine nouns

kuuta - a dog(femi.)
kössa - a cat(femi.)
poesa - a poetry
säiila - a swamp
ela - a life
mätëra - a mother
siääla - a star
derva - a tree
enessüka - a language
rekäsa - a dialect
Nasika - Nassian
seemila - a family
söleeso - a word
söila - a soul
oppëka - a community
sena - a wall
völa - a will; volition
nökta - a night
pääsla - a song
puuta - a road; way
semla - an earth
koova - a coffee
rooka - a river
eetena - an army
kolsikuissuka - a phonology
üneettenika - an introduction
tëërikuissuka - a morphology
neppesöösüäna - a heaven; sky
veetteumpölääpa - a airline
salna - the sun
seiinëka - a semen
potiiluka - a friend(femi.)
lota - the water
plata - a true
kolsika - a letter
sevärikäta - a federation
sëpiikata - a union
sülika - a post; mail
sülikatooma - a post office
Nasina - Nassland



Neuter nouns

imeno - a name
teko - a verb
tisëko - a book
leto - a summer
seteko - an autumn
otääto - an awaiting
innoto - an inspiration
solo - a word
tälo - a body
meseto - a place
määnito - an excitement
enaaso - a country
Ankoolenaaso - England
Tolëkenaaso - Russia
plemelo - an example
secco - a heart
rëso - a kingdom
nimeno - a noun
söimeno - a pronoun
pirimeno - an adjective
osëlo - a lake
oplöko - a cloud
sviito - a light
lekoso - a lightness
nimato - a job; doing; work



Tekä | Verbs

In this list specified only verbs roots without infinitive ending
uumi - to be able
neeuumi - to not be able
sëmi - to allow
neesëmi - to not allow; to deny
tërëppi - to must
mossi - to may
imi - to need to
kooti - to want/wish
neekooti - to not want/wish

citi - to read
vësi - to see
nimati - to do / INS
stääti - to become / INS
ääti - to eat
otikaati - to rest
emeti - to have
neemeti - to not have
siieni - to know
pisa - to write
usesi - to learn; study
tilisa - to wonder
kunni - to be fine
iti - to go
osiöni - to be a part of / GEN
pääsi - to sing
tlonuuti - to touch
sëlëni - to be hallowed
uuröni - to drop
puuttani - to watch
voloni - to worry
reekani - to make; create
piriti - to come
ötüpüsi - to release; let
läälati - to think
uusnati - to learn: recognize
ukösti - to regale
oti - to take
inikooni - to hate
kaliiti - to speak
saanoti - to say
sapili - to forget
kuppëni - to change
sääsi - to be sure
siesni - to laugh
taati - to give
paati - to drink
siiti - to live / LOC
klökesi - to noise
taaliti - to present; to give a gift
epeeti - to drive(on car)
vëtësi - to continue; resume
saaki - to sure
pänäti - to understand
klësi - to hug
kupiti - to buy
siipi - to sit
sooni - to sleep
neepänäti - to not understand



Adjectives

sävärin - north(adjective)
ankool - english (adjective)
nasiik - nassian (adjective)
tolëka - russian (adjective)
Pelömörek - Baltic (adjective)
sëërëk - scandinavian
ran - early
palat - true
ves - all; whole(adjective)
söleenik - slavic
malt - modern
särr - old
tees - good
sovëtis - soviet
söör - straight
pörpör - military
siesn - funny
tiis - silent
kört - short
santëm - unknown; strange
mal - small
miil - cute
tääpl - warm
äsetiik - estonian
talek - other
ikiinak - eternal
sëlën - holy
kilen - busy
mlat - young
lasiik - lazy
rakeen - constructed; artificial
növ - new
taln - far
opisiik - common; general
enessük - language(adjective)
përs - soon
poseten - everyday; daily; vital
opakoolen - default; standart; basic
slön - evil; bad
suk - dry
sössn - hard; difficult
slusaan - random; casual
moss - strong
kiötitön - useless
ssäm - gentel
lukaaln - elastic; flexible
kärälek - gray
plotn - densi; tight
sëttikortëk - green
neppenisek - orange
pälik - white
nöp - fast; quick
släät - sweet
siniin - blue



Tëërikuissuka | Morphology

Article

The language has two articles - emphatic and generic. Emphatic article is expressed using so-called emhatic declination, which is different from a normal one. It is primarily used to emphasise the statement, secondarily as an anaphoric article of statement already done and followed.
Generic article n(ii)- is primarily used to represent general class of names, secondarily indifference and/or anaphoric article introducing statement, which will be discussed.

Noun declension tables

Negation of noun is denoted using prefix nee(n)-
Masculine
Masculine nouns have terminal vowel -u
number  >
singular
dual
plural
case    v normal emphatic normal emphatic normal emphatic
nominative
-u
-ää
-à
genitive
-ékkö
-üü
-è
-èsö
dative
-üü
-ém
-ömä
-èmä
-ömü
-èmi
accusative
-ő
vocative
-e
N / A
N / A
-ee
N / A
ablative
-öm
-ém
-ömä
-è̀mä
-ömi
-èmi
locative
-ee
-őm
-üü
-è
-öösü
-ès
instrumental
-üm
-àm
-ümä
-ìmä
-ümi
-ìmi

Feminine
Feminine nouns have terminal vowel -a.
number  >
singular
dual
plural
case    v normal emphatic normal emphatic normal emphatic
nominative
-a
-a̋
-ii
-ȁ
genitive
-ȁ
-üü
-è
-öö
-èsö
dative
-ii
-ämä
-èmä
-ämü
-èmi
accusative
-üü
-ii
-e
-ő
vocative
N / A
-ii
N / A
-i
N / A
ablative
-a̋
-ämä
-èmä
-ämi
-èmi
locative
-ii
-üü
-è
-äsü
-ès
instrumental
-a̋
-ümä
-ìmä
-ümi
-ìmi

Neuter
Neuter nouns have terminal vowel -o.
number  >
singular
dual
plural
case    v normal emphatic normal emphatic normal emphatic
nominative
-o
-ő
-ii
-ȁ
genitive
-őkkö
-üü
-è
-èsö
dative
-üü
-őm
-ömä
-èmä
-ömü
-èmi
accusative
-i
-ii
-ő
vocative
N / A
-ii
N / A
N / A
ablative
-öm
-eeöm
-ömä
-èmä
-ömi
-èmi
locative
-ää
-őm
-üü
-è
-öösü
-ès
instrumental
-em
-ȁm
-emä
-ìmä
-emi
-ìmi

Pronouns

Personal pronouns
number  >
singular
dual
plural
 
1. pers.
2.pers.
3.pers.
1. pers.
2.pers.
3.pers.
1. pers.
2.pers.
3.pers.
case    v
masc.
femin.
neut.
nominative
as
ti
u
a
o
ne
pe
e
mi
pi
ii
genitive
mene
teppe
ekkö
á
okko
na
pa
nas
pas
ees
dative
mi
teppä
em
í
om
nama
pama
eemä
nam
pam
eem
accusative
me
te
na
pa
ii
no
po
ö
vocative
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
N / A
ablative
muno
toppo
em
á
om
nama
pama
eemä
nami
pami
eemi
locative
mini
teppä
óm
í
óm
na
pa
nas
pas
ees
instrumental
munu
toppu
um
uu
um
namë
p amë
uuma
nama
pama
iim
Reflexive pronouns
case    v reflexive reciprocal
nominative
soppë
genitive
sëppë
dative
sëppii
sii
accusative
sëppë
vocative
N / A
N / A
ablative
söppö
locative
sëppii
sii
instrumental
söppü
Demonstrative pronouns
The demonstrative pronouns are s- "this" (proximate), t- "that" (distant) and on- "yon" (commented). With name and/or verb class words, these are used as suffixes
Similar pronouns ov- "other, different", tak- "such", kak- "which (iterrogative)", ak- "which (related)", ees- "all", sam- "alone" and opp- "both" are inflected as above mentioned pronoun t-.
type
proximate
distant
commented
number >
singular
dual
plural
singular
dual
plural
singular
dual
plural
case    v
masc.
femin.
neutr.
masc.
femin.
neutr.
masc.
femin.
neutr.
nominative
su
sa
so
se
sii
tu
ta
to
te
tii
onu
ona
ono
one
onii
genitive
sekkö
sekkö
sè
seesö
tekkö
tokko
tooso
on ekkö
oná
onokko
onú
onooso
dative
sem
sem
seemä
seem
tem
tom
teemä
toom
onem
oní
onom
on eemä
onoom
accusative
sà
te
tu
te
tii
to
one
onu
one
onii
ono
vocative
ablative
sem
sem
seemä
seem
tem
tom
teemä
toom
onem
oná
onom
on eemä
onoom
locative
sóm
sóm
sè
sees
tim
tà
tom
toos
onim
on
ontom
onú
onoos
instrumental
sum
sum
suuma
siim
tum
tuu
tum
tuuma
tuum
onum
onuu
onum
onuuma
onuum
Relative pronouns
The language has relative pronouns, serving as a conjunctions in the relative clauses.
They are created by adding suffix -(e)s to the related pronoun: kös "who, that", ces "what", akes "which" etc. Inflected, the suffix is always at the end - kös "who", kökkös "whose", kemes "whom"
Possesive pronouns
The possessive pronouns are arrested genitive forms of personal pronouns.
They are not inflected and always follow the controling noun.
They are as follows: mene "my", teppe "thy", ekkö "his", á "her", okkö "its", nas "our", pas "your", è "their (dual)", eesö "their", seepë "one's own"(reflexive)
Sometimes they stay alone and behave like adjectives.
Interrogative pronouns
The interrogative pronouns are: kö "who", ce "what", ak- "what king of, how", k- "which".
Pronouns ak- and k- are inflected as demonstrative pronouns. They also have also nominative forms with infix -en-, when it comes to choose between alternatives/antagonists. All other have only singgular forms and are declined as follows:
type >
animate
inanimate
case    v
nominative
ce
genitive
kökkö
cekkö
dative
köm
cem
accusative
co
vocative
ablative
këm
cim
locative

köm

cem
instrumental
küm
cum
Indefinite pronouns
Indefinite pronouns are connected with interrogative pronouns, as they give us partial or general answer (neekö - somebody, nikö - nobody, kökol - anybody, kösi - someone, lekö - many of persons, likö - various persons, niköneekö - gods know who, eesekö - all).

Adjectives

Adverbs are formed using -(ss)aa
Negation of adjectives denoted using prefix nee-
where / here / there - kätte / sätte / tätte
whereto / here / there - kämö / sämö / tämö
which way / this way / that way - kütte / sütte / tütte
where from / from here / from there - ötükütte / ötüsütte / ötütütte
when / now / before / after - kötta / tötta / përötta / apotta
since when - otukötta
till what time - tokötta
how / so - akaa / takaa
for what / for that reason - anasse / anate
for some reason - anato
why / because of - issesse / issete


type
normal
emphatic
number >
singular
dual
plural
singular
dual
plural
case    v
masc.
femin.
neutr.
masc.
femin.
neutr.
nominative
-u
-a
-o
-ii
-e̋
-à
genitive
-a
-o
-a
-uu
-u
-e̋kko
-à
-ókko
-ȅ
-ȅso
dative
-uu
-ii
-aa
-oma
-omi
-e̋m
-óm
-ȅma
-ȅmi
accusative
-u
-ii
-u
-e̋
-uu
-e̋
vocative                    
ablative
-om
-o
-om
-oma
-omi
-e̋m
-eeöm
-ȅma
-ȅmi
locative
-aa
-ii
-aa
-uu
-oos
-óm
-óm
-ȅ
-ȅs
instrumental
-um
-u
-um
-uma
-umi
-àm
-àm
-ìma
-ìmi
Comparative forms of adjectives
The comparative forms are created using infix -is- between root and declension suffix.
The superlative forms combine comparative with prefix na-.

Verbs

There are three stem vowel (-V-), distinguishing verbal aspect: -a- (iterrative), -e- (durative) and -i- (transponed meaning).
The infinitive suffix is -ti(can be a part of root).
The simple past tense (imperfective) is create using infix -so- and conditional is made using infix -li-. All verbs are declined as it is shown in following table (except for athematic verb puti - to be):
singular
present
past/imperfective
conditional
1. person
-V-m
-V-so-m
-V-li-m
2. person
-V-s
-V-so-s
-V-li-s
3. person
-V-Ø
-V-so-Ø
-V-li-Ø
dual
1. person
-V-va
-V-so-va
-V-li-va
2. person
-V-ta
-V-so-ta
-V-li-ta
3. person
-V-te
-V-so-te
-V-li-te
plural
1. person
-V-me
-V-so-me
-V-li-me
2. person
-V-te
-V-so-te
-V-li-te
3. person
-V-ne
-V-so-ne
-V-li-ne

Conjugation of athematic word puti - to be:
singular
present
past/imperfective
future
1. person
es-e-m
pu-so-m
punett-e-m
2. person
es-e-s
pu-so-s
punett-e-s
3. person
es-e-Ø
pu -so-Ø
punett-e-Ø
dual
1. person
es-e-va
pu-so-va
punett-e-va
2. person
es-e-ta
pu-so-ta
punett-e-ta
3. person
es-e-te
pu-so-te
punett-e-te
plural
1. person
es-e-me
pu-so-me
punett-e-me
2. person
es-e-te
pu-so-te
punett-e-te
3. person
es-e-ne
pu-so-ne
punett-e-ne

The simple future tense is created using present and prefix u-.
Imperative is made also of present forms of verb with foregoing particle ta.
The language does not possess dual aspect forms of verbs, it has only the perfective form.
Basicly, perfective verb form is derived from basic, imperfective (durative or iterrative) verbs by verbal prefix esse-.
Other verbal prefixes, e.g. to-, do not imply perfectivness.
Verbs with perfective aspect do not appear in present tense, and in future tense, the prefix u- disappears.
Using infix -pp-V- (where V is stem vowel), verbs express periodicity.
Affix -l-V- creates special verb form called potential, which serves to express either doubts (mostly with in present and future tense) or very distant or definitely finished action in past.
Participle - -k-V-
Passive voice - -se-
Transgressive present is a special participle used to express action contemporary to action expressed within active verb. This participle is created using infix -n- plus adjective gender suffices.
Transgressive past, similarly to the present version, expresses action directly preceding action of active verb. It is made of infix -s- and gender suffix of adjectives.
Passive voice expressed using either using predicate in third person with suffix -s plus object in accusative. Other possibility is a nominal construction with passive participle. Special participle with infix -n- is used for past passive and with -t- for present passive.
Supine is an infinitive verb form used with modal verbs. It is constructed of verb root+stem vowel with suffix -tu.
The participles used with nouns create the deverbal adjectives.
Negative in N. is constructed using special negative verb (formarly: *ne + *moi / short dative/) and inifinitive:
singular
present
past/imperfective
future
1. person
ne-mää
ne-sö-mää
ü-ne-mää
2. person
ne-tää
ne-sö-tää
ü -ne-tää
3. person
ne-sää
ne-sö-säa
ü -ne-sää
dual
1. person
ne-näm
ne-sö-näm
ü - ne-näm
2. person
ne-ppäm
ne-sö-ppäm
ü- ne-ppäm
3. person
ne-täm
ne-sö-täm
ü - ne-täm
plural
1. person
ne-nääm
ne-sö-nääm
ü - ne-nääm
2. person
ne-ppääm
ne-sö-ppääm
ü- ne-ppääm
3. person
ne-tääm
ne-sö-tääm
ü - ne-tääm

Numerals

one - inu (masc.), ina (femin.), ino (neutr.)
two - ta, ti, to
three - tiirä, tiiri, tiirö
four - cëtura, cëturi, cëturo
five - pëncëti, six - sësti
seven - sëttomi
eight - ostomi
nine - teenti
ten - tesemti
hundred - sümti
thousand - tüsemti
pair - cetä
11 - inupoti
12 - tapoti
13 - tiirëpoti
14 - cëturipoti
15 - pëncëpoti
16 - sëspoti
17 - sëtpoti
18 - ostopoti
19 - tëënpoti
20 - tasëti
30 - tiirësëti
40 - cëturisëti
50 - pëncësëti
60 - sëssëti
70 - sëtsëti
80 - ostosëti
90 - tëënsëti
200 - täsüti
300 - tiiresüti
400 - cetüresüti
500 - pencesüti
600 - sessüti
700 - setsüti
800 - östösüti
900 - teensüti
1 000 000 - milenu
Cardinal numerals are declined as adjectives.
first - pir-
second - onter-
third - tërt-
fourth - cëtiirt-
fifth - pëncët-
sixth - sëst-
seventh - sëttom-
eighth - ostom-
nineth - teent-
tenth - tesent-
hundreds - sümt-
thousands - tüsemt-